Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mońkach
mgr Barbara Maria Porzecka
POWIATOWA STACJA SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNA MOŃKI
19-100 Mońki, ul. Tysiąclecia 5, tel. (085) 716 26 17
PONIEDZIAŁEK - PIĄTEK: 7.30 - 15.05
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mońkach informuje, iż spośród substancji mających negatywny wpływ na środowisko, coraz większe zainteresowanie budzi rtęć.
RTĘĆ I CO DALEJ...?
Rtęć wykorzystywana jest ona między innymi w aparaturze kontrolno - pomiarowej (np. termometrach, barometrach, manometrach) przy produkcji pomp próżniowych,
w stomatologii.
Chociaż w różnych elementach środowiska występuje w niewielkich ilościach, stanowi poważne zagrożenie dla organizmów.
Rtęć nie ulega biodegradacji i dlatego bardzo długo utrzymuje się w środowisku i w znacznych stężeniach przedostaje się do organizmu ludzkiego.
Największe zagrożenie metaliczną rtęcią następuje podczas wchłaniania jej par przez płuca, gdyż rtęć metaliczna praktycznie nie jest wchłaniana z przewodu pokarmowego.
Część wchłoniętej rtęci przedostaje się do krwi, natomiast część przenika do mózgu. Prowadzi to do upośledzenia układu nerwowego, którego objawem są drżenie rąk, zaburzenia osobowości, a w cięższych zatruciach stany zapalne dziąseł.
Po wchłonięciu, rtęć poprzez krew doprowadzana jest do wszystkich tkanek organizmu, gromadząc się w nerkach, mózgu i wątrobie..
Klasycznymi objawami zatruć związkami rtęci są: zaburzenie czucia w palcach, dłoniach i stopach, zaburzenia słuchu, wzroku i zaburzenia osobowości polegające na utracie "uczuć wyższych". Tragiczne jest również działanie tego związku na płód.
RTĘĆ:
WNIKA GŁOWNIE PRZEZ SKÓRĘ I DROGI ODDECHOWE,
NAJGROŹNIEJSZYM STANEM RTĘCI SĄ JEJ PARY,
RTĘĆ I JEJ ZWIĄZKI POWODUJĄ GWAŁTOWNE OBJAWY ZATRUCIA. TOKSYCZNA DAWKA POWODUJE GWAŁTOWNĄ REAKCJĘ UKŁADU POKARMOWEGO W POSTACI BÓLÓW BRZUCHA, NUDNOŚCI, WYMIOTÓW, METALICZNEGO SMAKU W USTACH I KRWAWEJ BIEGUNKI,
NIEWIELKIE ZATRUCIE MOŻE POCZĄTKOWO PRZEBIEGAĆ BEZOBJAWOWO,
WCHŁANIANA W NIEWIELKICH DAWKACH KUMULUJE SIĘ STOPNIOWO W TKANKACH ORGANIZMU DAJĄC MAŁO CHARAKTERYSTYCZNE OBJAWY: BÓLE I ZAWROTY GŁOWY, BEZSENNOŚĆ, NUDNOŚCI, TRUDNOŚCI Z KONCENTRACJĄ, ZABURZENIA MOWY, OSPAŁOŚĆ LUB NERWOWOŚĆ, SZTYWNIENIE STAWÓW, SPADEK ODPORNOŚCI ORGANIZMU.
POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU SKAŻENIA RTĘCIĄ METALICZNĄ.
W przypadku stwierdzenia rozlanej rtęci należy:
zebrać większe kawałki rtęci do naczynia szklanego,
miejsca rozlania należy posypać sproszkowaną siarką lub jodowanym węglem aktywnym lub pyłem cynku.
W przypadku niewielkiej ilości rtęci można ją zebrać zamalowaną szczoteczką z drucików miedzianych lub cynkowych. Po wykonaniu powyższych czynności skażoną powierzchnię należy zmyć roztworem wodorowęglanu sodu.
Kiedy zbierasz rozlaną rtęć:
NIE używaj domowych środków czyszczących do likwidacji wycieku, a w szczególności środków zawierających amoniak i chlor. Środki te mogą gwałtownie reagować z rtęcią wydzielając trujący gaz.
NIE używaj miotły ani pędzla do zbierania rtęci. Mogą one rozbić rtęć na mniejsze kulki powodując jej większe rozproszenie.
NIE używaj do zbierania rtęci zwykłego odkurzacza. Odkurzacz wprowadzi pary rtęci do powietrza zwiększając prawdopodobieństwo zatrucia.
SZCZEPIENIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY - ZAPOBIEGANIE ODRZE, ŚWINCE I RÓŻYCZCE
IDZIE WIRUS ZE WSCHODU