Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mońkach
mgr Barbara Maria Porzecka


WARTO WIEDZIEĆ | GIS | ARCHIWUM | LINKI

POWIATOWA STACJA SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNA MOŃKI
19-100 Mońki, ul. Tysiąclecia 5, tel. (085) 716 26 17
PONIEDZIAŁEK - PIĄTEK: 7.30 - 15.05

SZCZEPIENIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY - ZAPOBIEGANIE ODRZE, ŚWINCE I RÓŻYCZCE

Ruszyła kolejna V Edycja programu edukacyjnego "Witaj szkoło - szczepienia dobrodziejstwem dla dzieci i młodzieży. Zapobieganie odrze, śwince i różyczce."
Na terenie powiatu monieckiego program realizowany jest przez Powiatową Stację Sanitarno - Epidemiologiczną w Mońkach we współpracy z Polskim Towarzystwem Oświaty Zdrowotnej oraz firmą MSD.
Celem programu jest przedstawienie zagrożeń związanych z odrą, świnką i różyczką oraz możliwości jednoczesnego uodpornienia dzieci przeciw tym trzem, wciąż groźnym chorobom zakaźnym wieku dziecięcego. Ze względu na szczególne zagrożenie dzieci w wieku szkolnym, w ramach programu, w poradniach pediatrycznych oraz przedszkolach udzielane będą informacje dla rodziców o możliwości podania szczepionki skojarzonej przeciw odrze, śwince i różyczce (szczepienie typu MMR) dzieciom w 7 roku życia, zamiast pojedynczej szczepionki przeciw odrze.

Odra, świnka i różyczka
należą do groźnych zakażeń wirusowych, które w wielu krajach zostały objęte powszechnymi programami szczepień ochronnych, co przyniosło szczególnie korzystne efekty z punktu widzenia zdrowia publicznego. W skali światowej, dzięki szczepieniom corocznie zapobiegamy między innymi, co najmniej 2,7 mln zgonów z powodu Odry. Od ponad 30 lat w Europie i USA stosuje się szczepionki monowalentne lub skojarzone przeciw odrze, śwince i różyczce. W wielu krajach szczepienia te zostały włączone do narodowych programów szczepień wszystkich dzieci, w drugim i szóstym roku życia. W Polsce szczepienia przeciw odrze wprowadzono na masową skalę w roku 1976. Spowodowało to znaczący spadek zapadalności na tę chorobę z 600/100.000 w 1976 roku do 0.1/100.000 w roku 2002. Szczepienia przeciw różyczce wprowadzono w Polsce wśród dziewczynek w wieku 13 lat od 1989 roku, jednak przyniosło to tylko częściową poprawę w zakresie zachorowalności na różyczkę, natomiast było wysoce skuteczne w eliminacji zespołu różyczki wrodzonej. Najtrudniejsza sytuacja obecnie świnki, przeciw której szczepienia nie były dotąd obowiązkowe. Obecnie w Polsce rejestruje się prawie 80.000 przypadków zachorowań na świnkę (dane z 2003 roku), co stanowi jeden z najwyższych wskaźników w Europie.

Zastosowanie szczepionek
skojarzonych przeciw odrze śwince i różyczce przyniosło w ciągu ostatnich 30 lat pozytywne skutki w różnych krajach. Znacząco spadły wskaźniki zapadalności na wszystkie trzy zakażenia, jak również śmiertelność w ich przebiegu. W wyniku powszechnych szczepień, wydaje się realne osiągnięcie w przyszłości wykorzenienia odry, świnki i różyczki w niektórych obszarach globu. Jak wykazały doświadczenia z dotychczas wprowadzonymi szczepionkami skojarzonymi, połączenie w jednym wstrzyknięciu różnych antygenów nie zmniejsza bezpieczeństwa, natomiast zwiększa komfort szczepienia oraz populację zaszczepionych.
Od 2004 roku, wprowadzono do aktualnego kalendarza szczepień w Polsce jedną dawkę szczepionki skojarzonej przeciw odrze, śwince i różyczce, dla dzieci w 2 roku życia.
Utrzymano natomiast pojedynczą szczepionkę przeciw odrze w 7 roku życia, co może być przyczyną zanikania odporności przeciw śwince i różyczce w wieku szkolnym. Dlatego celem programu: "Witaj Szkoło", realizowanego przez Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Mońkach i Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej jest przede wszystkim zmniejszenie zapadalności na świnkę i różyczkę oraz ich powikłań w tej grupie dzieci.

Program będzie również okazją
do uświadomienia rodzicom możliwości zaszczepienia przeciw śwince i różyczce dzieci, które otrzymały dwie dawki szczepienia przeciw odrze. W takiej sytuacji dopuszczalne jest podanie szczepionki skojarzonej przeciw odrze, śwince, różyczce, lecz nie wcześniej niż po 6 tygodniach od podania ostatniej dawki szczepionki przeciw odrze.
Pamiętajmy, że tym trzem groźnym chorobom można zapobiegać poprzez szczepienia ochronne.