POWIATOWA STACJA SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNA MOŃKI
19-100 Mońki, ul. Tysiąclecia 5, tel. (085) 716 26 17
PONIEDZIAŁEK - PIĄTEK: 7.30 - 15.05
W żniwa i czas pracy w polu Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mońkach kieruje uwagę rolników w stronę zachorowań na Tężec.
ŻNIWA - ZAGROŻENIE ZACHOROWANIA NA TĘŻEC
Tężec jest chorobą zakaźną, której głównymi objawami są szczękościsk, kurcze mięśniowe i prężenia. Jest to choroba bardzo groźna - około połowa chorych na tężec umiera pomimo leczenia.
Do zakażenia tężcem dochodzi podczas zranienia i zabrudzenia rany, najczęściej ziemią. Najbardziej narażone na zakażenie są osoby, które uległy zranieniu podczas prac rolnych, w ogrodzie lub działce.
Do rany wraz z brudem i ziemią wnikają zarazki powodujące tężec- bakterie zwane laseczkami tężca. Produkują one silną truciznę, zwaną tetanospazminą. Już 0,01 mg tej toksyny stanowi dawkę śmiertelną dla człowieka.
Toksyna wędruje wzdłuż nerwów i uszkadza centralny układ nerwowy, powodując objawy choroby po kilku do kilkunastu dniach od zakażenia.
Jedyną metodą zapobiegania tej chorobie są szczepienia przeciwtężcowe.
Szczepienia są bardzo skuteczne, a zarazem bezpieczne. Wszystkie dzieci w Polsce szczepione są bezpłatnie przeciwko tężcowi i dzięki temu dzieci nie chorują na tężec w naszym kraju. Najczęściej jedna chorują osoby starsze, u których przebieg choroby jest bardzo ciężki i często kończy się zgonem.
Aby uchronić osobę dorosłą przed zachorowaniem, konieczne jest powtarzanie podawania dawek tej szczepionki w odpowiednich odstępach czasu w ciągu całego życia, nie rzadziej, niż co 10 lat.
PAMIĘTAJ!!!
Pilnuj, aby Twoje dziecko było szczepione zgodnie z kalendarzem szczepień ochronnych i bez opóźnień.
Zgłaszaj się do chirurga, jeżeli ulegniesz zranieni. Przed tężcem zabezpiecza odpowiednie oczyszczenie, czyli tzw. Chirurgiczne opracowanie rany. Ponadto, jeżeli potrzeba lekarz poda Ci szczepionkę przeciwtężcową.
Jeżeli masz powyżej 60 lat i wiesz, że od wielu lat nie podawano Tobie szczepionki przeciwtężcowej, jesteś osobą o zwiększonym ryzyku zachorowania na tężec. Zgłoś się do swojego lekarza, aby podano Ci tzw. Dawkę przypominającą anatoksyny tężcowej. W razie zranienia, szczególnie podczas pracy w ogródku lub prac rolnych, zgłaszaj się do chirurga, aby odpowiednio oczyścił i zabezpieczył ranę.