Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mońkach
mgr Barbara Maria Porzecka


KOMUNIKATY | GIS | ARCHIWUM | LINKI

POWIATOWA STACJA SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNA MOŃKI
19-100 Mońki, ul. Tysiąclecia 5, tel. (085) 716 26 17
PONIEDZIAŁEK - PIĄTEK: 7.30 - 15.05

Żniwa 2004

W żniwa i czas pracy w polu Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mońkach
kieruje uwagę rolników w stronę zachorowań na Tężec.

ŻNIWA - ZAGROŻENIE ZACHOROWANIA NA TĘŻEC

Tężec jest chorobą zakaźną, której głównymi objawami są szczękościsk, kurcze mięśniowe i prężenia. Jest to choroba bardzo groźna - około połowa chorych na tężec umiera pomimo leczenia.

Do zakażenia tężcem dochodzi podczas zranienia i zabrudzenia rany, najczęściej ziemią. Najbardziej narażone na zakażenie są osoby, które uległy zranieniu podczas prac rolnych, w ogrodzie lub działce.
Do rany wraz z brudem i ziemią wnikają zarazki powodujące tężec- bakterie zwane laseczkami tężca. Produkują one silną truciznę, zwaną tetanospazminą. Już 0,01 mg tej toksyny stanowi dawkę śmiertelną dla człowieka.
Toksyna wędruje wzdłuż nerwów i uszkadza centralny układ nerwowy, powodując objawy choroby po kilku do kilkunastu dniach od zakażenia. Jedyną metodą zapobiegania tej chorobie są szczepienia przeciwtężcowe.

Szczepienia są bardzo skuteczne, a zarazem bezpieczne. Wszystkie dzieci w Polsce szczepione są bezpłatnie przeciwko tężcowi i dzięki temu dzieci nie chorują na tężec w naszym kraju. Najczęściej jedna chorują osoby starsze, u których przebieg choroby jest bardzo ciężki i często kończy się zgonem.
Aby uchronić osobę dorosłą przed zachorowaniem, konieczne jest powtarzanie podawania dawek tej szczepionki w odpowiednich odstępach czasu w ciągu całego życia, nie rzadziej, niż co 10 lat.

PAMIĘTAJ!!!
  • Pilnuj, aby Twoje dziecko było szczepione zgodnie z kalendarzem szczepień ochronnych i bez opóźnień.
  • Zgłaszaj się do chirurga, jeżeli ulegniesz zranieni. Przed tężcem zabezpiecza odpowiednie oczyszczenie, czyli tzw. Chirurgiczne opracowanie rany. Ponadto, jeżeli potrzeba lekarz poda Ci szczepionkę przeciwtężcową.
  • Jeżeli masz powyżej 60 lat i wiesz, że od wielu lat nie podawano Tobie szczepionki przeciwtężcowej, jesteś osobą o zwiększonym ryzyku zachorowania na tężec. Zgłoś się do swojego lekarza, aby podano Ci tzw. Dawkę przypominającą anatoksyny tężcowej. W razie zranienia, szczególnie podczas pracy w ogródku lub prac rolnych, zgłaszaj się do chirurga, aby odpowiednio oczyścił i zabezpieczył ranę.


    Przeczytaj też: OBOWIĄZKI PRACODAWCY | UWAGA PIASKOWNICE! | OSPA WIETRZNA | WIRUSOWE ZAPALENIE WĄTROBY | UWAGA NA KLESZCZE