Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mońkach w trosce o urlopowiczów oraz wypoczywającą młodzież i dzieci pragnie zwrócić uwagę na zagrożenie dla zdrowia i życia jakie niosą kleszcze.
Wraz z pierwszymi promieniami słońca kleszcze wyłażą ze swoich kwater zimowych i czekają na swoje ofiary. Czyhają w trawie i niskich krzakach, wiszą na źdźbłach trawy i spodzie liści będąc z tego powodu niewidocznymi.
Jeśli trąci się taki listek, to owłosione nogi kleszcza wczepiają się w skórę nóg lub rąk. Stamtąd niezauważone przełażą w zagłębienie pod kolanem, między uda, pod pachę lub pod pierś. Jest im tam szczególnie ciepło i czują się bezpieczne.
Jak tylko zauważysz kleszcza na swoim ciele - usuń go możliwie szybko!- zanim wbije się w skórę w przeciwnym razie zgłoś się natychmiast do lekarza.
Kleszcz naruszywszy powłokę skórną pozostawia w naszym ciele wirusy powodujące groźne choroby jakimi są:
- kleszczowe zapalenie mózgu
- borelioza
Kleszczowe zapalenie mózgu.
Jest to ostra wirusowa choroba zakaźna, która występuje w różnych postaciach klinicznych i dotyczy głównie ośrodkowego układu nerwowego. Do zakażenia dochodzi najczęściej w wyniku ukłucia przez zakażonego kleszcza, ale może szerzyć się także drogą pokarmową przez picie surowego mleka pochodzącego od zakażonych krów, kóz i owiec.
Chorują dzieci i dorośli w wieku od 3 do 80 lat, najczęściej w wieku 15-50 lat.
Nasilenie zachorowań obserwuje się od kwietnia do października.
U części osób choroba może przebiegać łagodnie i tylko badanie krwi potwierdza zakażenie. W innych przypadkach przebieg jest dwufazowy.
Pierwsza faza: pojawia się po 7-14 dniach od kontaktu z kleszczem i przebiega z gorączką oraz objawami podobnymi do grypy. Objawy te utrzymują się około tygodnia. Po kilku dniach lepszego samopoczucia występuje druga faza choroby z bólami głowy, gorączką, wymiotami, nudnościami, objawami oponowymi i zmianami zapalnymi w płynie mózgowo - rdzeniowym.
Objawy te zwykle występują po 2-3 tygodniach i pacjent zdrowieje. Choroba może przebiegać ciężko, gdy wystąpią objawy mózgowe, rzadko ma przebieg śmiertelny, czasem jednak stwierdza się następstwa pochorobowe pod postacią niedowładu lub zaniku mięśni.
Zachorowania związane są z ogniskami przyrodniczymi, w których wirus krąży między zwierzętami(gryzonie, zwierzyna leśna, ptaki wędrowne) i przenosicielami wirusa, którymi są kleszcze. Cykl ten zachodzi niezależnie od człowieka.
Uodpornienie!!!
Szczepienia zaleca się osobom przebywającym na terenach endemicznych: zatrudnionym przy eksploatacji lasów, stacjonującemu w lasach wojsku, rolnikom, młodzieży odbywającej praktyki oraz turystom, uczestnikom kolonii i obozów.
Borelioza.
Jest to przewlekła choroba bakteryjna przenoszona przez kleszcze, która przebiega z różnymi objawami narządowymi w kolejnych okresach choroby. Objawem charakterystycznym choroby są zmiany skórne pod postacią, rumienia wędrującego. Chorobę wywołują krętki z grupy Borrelia, wśród których znanych jest kilka podgatunków.
Do zakażenia dochodzi poprzez ssanie krwi człowieka poprzez zakażonego krętkami kleszcza.
Objawy kliniczne są różne w zależności od czasu trwania choroby. Charakterystycznym objawem I okresu choroby są zmiany skórne, które występują w ciągu miesiąca w miejscu ukłuci przez zakażonego kleszcza i objawiają się rumieniem wędrującym.
W drugim okresie choroby występują objawy narządowe, do których dochodzi w kilka tygodni lub miesięcy, wskutek rozprzestrzenienia krętków drogą krwionośną. Objawom ogólnego złego samopoczucia towarzyszą napadowe bóle stawowo - mięśniowe, porażenia nerwów rdzeniowych, czaszkowych (często nerwu twarzowego), objawy oponowo - mózgowe.
Mogą występować także objawy zaburzeń rytmu serca oraz bóle stawowe. W III okresie, który występuje w kilkanaście miesięcy później, objawy choroby przybierają formę zmian przewlekłych.
Zapobieganie i zwalczanie zachorowań na powyżej opisane choroby polega na:
Noszenie odpowiedniego ubrania w lesie
Wczesne i ostrożne usunięcie kleszcza ze skóry
Stosowanie środków odstraszających kleszcza(repelenty)
Gotowanie mleka pochodzącego od krów, kóz i owiec
Unikanie pobytu w rejonach zakażonych kleszczy