
BHP W SZKOLE
Zmiany w Karcie | Instrukcje Bezpieczeństwa | Prawo | MENiS
ODZIEŻ OSTRZEGAWCZA DLA DZIECI
Odzież o wysokich parametrach widzialności, przeznaczona jest do stosowania zarówno przez dorosłych jak i dzieci.
Ma ona za zadanie wizualne sygnalizowanie obecności jej użytkownika o każdej porze dnia oraz w ciemności przy oświetleniu światłami pojazdu, światłem latarek lub reflektorów, a także przy oświetleniu światłami ulicznymi na drogach miejskich. Podczas poruszania się po nie oświetlonych lub niedostatecznie oświetlonych drogach piesi użytkownicy dróg narażeni są na ryzyko potrącenia przez szybko poruszające się pojazdy.
Trzeba zdawać sobie sprawę, że widzialność poruszających się poboczem drogi pieszych użytkowników dróg jest bardzo ograniczona.
Ponieważ powszechnie stosowana odzież (szczególnie w okresie jesienno - zimowym) wykonywana jest najczęściej z materiałów o ciemnych barwach, charakteryzujących się małym współczynnikiem luminancji świetlnej - kierowcy szybko poruszających się pojazdów są w stanie dostrzec pieszego użytkownika drogi lub rowerzystę dopiero w tzw. "ostatniej chwili" na sekundę przed zdarzeniem lub nawet w momencie jego mijania.
Wymusza to często wykonywania gwałtownych manewrów, co stanowi ryzyko kolizji tak dla pieszego jak i kierowcy.

Według danych statystycznych Komendy Głównej Policji na polskich drogach co drugi dzień ginie dziecko w wieku szkolnym (6-14 lat), a co trzeci dzień w wieku przedszkolnym (0-6 lat). Najczęściej ofiarami wypadków są dzieci w wieku od 7 do 9-lat poruszające się pieszo (uczniowie pierwszych klas szkół podstawowych).
Podczas roku szkolnego podejmują one codziennie ryzyko związane z poruszaniem się po słabo oświetlonych drogach. Problem ten dotyczy szczególnie regionów wiejskich, gdzie infrastruktura drogowa, taka jak oświetlenie, wydzielone chodniki jest niewystarczająca. Potwierdzeniem tego zjawiska jest ponura statystyka.
W 1998 r. zanotowano 22 700 wypadków najechania na pieszego. Ofiary śmiertelne wśród pieszych to 2 618 osób, (z czego wśród dzieci w wieku od 7 do 14 lat zanotowano 222 ofiar śmiertelnych).
W 1999 r. zanotowano 20 626 przypadków najechania na pieszego. Wynikiem tych zdarzeń była śmierć 2 446 osób, a rany odniosło 19 527 osób. W tym samym roku zanotowano 212 ofiar śmiertelnych wśród dzieci w wieku od 6 do 14 lat).
W 2000 roku zanotowano 20 428 wypadków najechania na pieszego, wynikiem tych zdarzeń była śmierć 2 226 osób, a rany odniosło 19 534 osoby. W 2000 roku 267 dzieci w wieku od 6 do 14 lat zginęło na polskich drogach, a 8 938 zostało rannych.
UWAGA!
Wskaźnik ciężkości wypadków w obszarze niezabudowanym jest znacznie większy niż w obszarze zabudowanym.
Na fotografiach przedstawiono przykłady rozwiązań odzieży ostrzegawczej dla dzieci. Odzież ta przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 8 do 11 lat.
Przy jej konstrukcji uwzględniono konieczność noszenia przez dzieci tornistrów oraz toreb. Rozmieszczenie pasów odblaskowych zapewnia dobrą widzialność dziecka w światłach reflektorów samochodowych, nawet po założeniu tornistra.
Przykładowe rozwiązania odzieży ostrzegawczej dla dzieci:
Kurtka wykonana z materiału odblaskowego oraz peleryna wyposażona w pasy odblaskowe.
Kurtka i kamizelka wykonane z materiałów florescencyjnych, wyposażone w pasy odblaskowe.
Czym powinna charakteryzować się bezpieczna odzież ostrzegawcza?
Materiał tła odzieży powinien charakteryzować się odpowiednią barwą oraz współczynnikiem luminancji świetlnej.
Obecnie na rynku dostępne są materiały tła w kolorze fluorescencyjnym żółtym oraz pomarańczowo-czerwonym.
Materiał odblaskowy, z którego wykonana jest odzież powinien charakteryzować się odpowiednimi właściwościami fotometrycznymi.
Odzież ostrzegawcza powinna mieć określone powierzchnie materiałów tła i materiałów odblaskowych.
Materiał tła powinien być równomiernie rozłożony wokół tułowia, w taki sposób, aby minimalna jego szerokość nie była mniejsza niż 50 mm. Przerwa ciągłości tego obszaru (przeznaczona na zapięcie) nie powinna być większa niż 25 mm.
Materiał odblaskowy powinien być zastosowany w formie pasa o szerokości nie mniejszej niż 25 mm lub w formie logo (znaku drogowego: np. "uwaga szkoła").
W przypadku, gdy odzież przeznaczona jest do stosowania przez dzieci w wieku szkolnym, materiał odblaskowy powinien być rozmieszony w taki sposób aby był widoczny po założeniu tornistra lub plecaka.
(Opr. na podst. materiałów CIOP)