<<< wstecz .::.

Było wysypisko

Taka nazwę nosi akcja edukacyjna organizowana przez Lasy Państwowe. Główne założenia programu to zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i szkodliwości zaśmiecania, jak również uświadomienie wpływu człowieka na środowisko, zarówno negatywnego jak i pozytywnego.

Leśnicy z Nadleśnictwa Czarna Białostocka przeprowadzili akcję usuwania dzikich wysypisk na terenie leśnictwa Gliniszcze. Efektem pracy było zebranie blisko 1000 kg śmieci.

W ramach akcji „Było wysypisko jest uroczysko” nadleśnictwo współpracuje z młodzieżą Koła Przyrodników przy Zespole Szkół Integracyjnych w Sokółce. Zadaniem uczniów będzie monitorowanie uprzątanego śmieciowiska i pilnowanie, aby na to miejsce wróciła roślinność leśna. Przez najbliższy rok dzieci będą dokumentowały w kronice i na stronie internetowej szkoły proces przywracania tego terenu. Pierwszy zakończony już etap można zobaczyć na załączonych zdjęciach.

Na zakończenie przybliżmy najważniejsze zagrożenia wynikające z zaśmiecania lasów:
· W przeciwieństwie do wysypisk legalnych, nie są one oddzielone od podłoża kilkoma warstwami wytrzymałej folii oraz warstwą żużlu. Brak tych zabezpieczeń powoduje przedostawanie się substancji toksycznych do gleby i wód gruntowych, m.in. resztek chemicznych środków ochrony roślin czy przeterminowanych leków.
· W obrębie dzikich wysypisk notuje się podwyższone koncentracje metali ciężkich oraz miedzi, niklu, cynku, chromu, a nawet rtęci. Doprowadza to do skażenia wód podziemnych i powierzchniowych, w tym często wody pitnej.
· Dzikie wysypiska śmieci prowadzą do zaburzeń funkcjonowania ekosystemów leśnych, nierzadko do śmierci występujących wokół nich drzewostanów.
· Składowane odpady z czasem zaczynają się rozkładać (nie ma możliwości kontrolowania tego procesu na dzikich wysypiskach). Następuje rozwój bakterii chorobotwórczych i niebezpiecznych grzybów. Nieprzyjemne dla człowieka zapachy przyciągają zwierzęta roznoszące groźne choroby: szczury, komary, muchy.
· Powstające w dzikim wysypisku biogazy doprowadzić mogą do samozapłonu odpadów i uwolnienia do atmosfery, gleby i wody substancji trujących, m.in. rakotwórczych.
· Torebki foliowe trafiające na wysypiska połykane są przez zwierzęta, co prowadzi do ich śmierci. Odłamki szkła lub metalu powodują okaleczenia, a linki oraz sznurki, roznoszone przez ptaki do gniazd – plątanie nóg piskląt.

Prowadzenie edukacji ekologicznej społeczeństwa, mimo że jest to proces długofalowy, jest konieczna i warto w nie inwestować. Wiadomo, że obyczaje i nawyki silniej kierują działaniem ludzi niż uregulowania prawne. Lasy Państwowe mają spore osiągnięcia na tym polu, jednak należy nieustannie wpajać zasadę, że warto dbać o środowisko.

Nadleśnictwo Czarna Białostocka
www.lasy.com.pl/web/czarna_bialostocka