<<< wstecz .::.
Warsztaty archaicznych pieśni wołoczebnych
Uwaga ta oferta skierowana jest tylko do pełnoletnich Panów!
Knyszyńskie Towarzystwo Regionalne im. Zygmunta Augusta i Knyszyński Ośrodek Kultury uprzejmie informują i zapraszają do udziału w realizacji programu „Szkoła Mistrzów Tradycji” współfinansowanego w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca.
WARSZTATY ARCHAICZNYCH PIEŚNI WOŁOCZEBNYCH
Miejsce: Knyszyński Ośrodek Kultury
Terminy:
§ 25-27.02.2013r. „Lekcje Tradycji” - prowadzone w 5 podlaskich szkołach średnich w celu naboru chętnych uczestników na warsztaty pieśni wołoczebnych
§ 8-10.03.2013r. – Warsztaty pieśni wołoczebnych – Knyszyński Ośrodek Kultury
§ 22-24.03.2013r. – Warsztaty pieśni wołoczebnych zakończone Konwentem Wołoczebników – Knyszyński Ośrodek Kultury
§ 31.03.2013r. – Kolędowanie Wiosenne w czterech podlaskich wsiach
WARSZTATY PROWADZIĆ BĘDĄ:
Jan Konopko urodzony 3.04.1939r. w Kruszynie – „MISTRZ”
Swoje dziecinne lata spędził na wsi uczęszczając do szkoły podstawowej i pomagając w gospodarstwie rodzicom. Mając 16 lat Pan Janek wyjechał do Białegostoku, aby uczyć się zawodu stolarza. Po wojsku Pan Jan wrócił do Kruszyna; tam też zakochał się w pięknej sąsiadce, która została jego żoną. Pan Jan pracował w gospodarstwie jednocześnie wykonując swoje prace stolarskie. Na świat przyszły dwie córki i syn. W latach 60 Pan Jan wyjechał z rodziną do Białegostoku, aby kształcić dzieci, w dalszym ciągu uprawiając zawód stolarza. Pobyt w Białymstoku trwał około 15 lat. W latach 90 Pan Jan wraz z małżonką stęsknili się za melancholią swojej wsi i powrócili na swoje stare miejsce do Kruszyna. Mieszkają tu do dziś.
Przez całe życie Pan Jan rozpoczynał swój poranek od śpiewania godzinek, w ciągu dnia podśpiewywał piosenki zasłyszane od ojca lub sąsiadów. Jak twierdzi - pieśni są nierozerwalną częścią jego życia. Od roku 2008 do chwili obecnej Pan Jan Konopko uczy młodzież śpiewania pieśni wołoczebnych, będąc dla nich mistrzem. Opowiada też młodzieży jak będąc już kawalerem, sam chodził pod oknami gospodarstw wyśpiewując pieśni życzeniowe pannom, paniczykom i gospodarzom.
Dzięki Panu Janowi „nosicielowi tradycji” udało się nam odtworzyć zwyczaj kolędowania już w 5 wsiach naszego rejonu oraz wyszkolić około 70- osobową grupę młodzieży męskiej.
Wszystkie działania wokół zwyczaju wołoczebnego podejmowane były ze Stowarzyszeniem Tratwa z Olsztyna i Knyszyńskim Ośrodkiem Kultury. W roku 2010 Pan Jan Konopko godnie reprezentował kompanie wołoczebne opowiadając o zwyczaju którego już prawie nie było podczas Festiwalu Społecznej Aktywności Kulturalnej Warmii i Mazur w Olsztynie.
Jan Szklarzewski - urodzony w 1957r. w Knyszynie, zamieszkały w Guzach – „MISTRZ”
Pan Jan od urodzenia do chwili obecnej mieszka w swojej wsi gospodarując na niewielkim gospodarstwie. Osoba bardzo skromna, nieco „tłamszona” wcześniej przez ojca, a obecnie przez dzieci. W jednym z wywiadów etnograficznych z Panem Jankiem, jego ojciec (ponad 80 lat) wyjątkowo niezadowolony z mojej wizyty powiedział: „Rolnik ma być rolnikiem a nie artysto, co innego pogrzeb albo Droga Krzyżowa a na inne bajta łachy nie ma czasu”.
Pan Jan to wyjątkowy pasjonat dawnych pieśni i kultywowania tradycji. W swojej wsi uznany za najlepszego „zapiewajłe”. To dzięki Panu Janowi w 2008r. udało się nam zebrać wszystkich panów ze wsi Guzy i tam przeprowadzić pierwsze warsztaty pieśni wołoczebnych, gdzie nauczycielem był Pan Janek, a uczniami pasjonaci pieśni dawnych ze Stowarzyszenia Tratwa z Olsztyna. Również dzięki Panu Jankowi po raz pierwszy od lat 70 ubiegłego wieku odtworzony został zwyczaj kolędowania z Konopieką we wsi Guzy, gdzie Pan Janek był głównym przewodnikiem.
Znawca pieśni wołoczebnych, pogrzebowych, frywolnych, weselnych, w ukryciu podśpiewujący całymi dniami. Bardzo chętnie udziela informacji o tradycjach roku obrzędowego jaki zapamiętał oraz z opowieści rodziców i sąsiadów. Jego zbiory pieśni dawnych godne są publikacji.
W roku 2010 Pan Jan Konopko godnie reprezentował kompanie wołoczebne opowiadając o zwyczaju którego już prawie nie było podczas Festiwalu Społecznej Aktywności Kulturalnej Warmii i Mazur w Olsztynie.
MODERATORZY:
Maciej Żurek - socjolog, skrzypek, pszczelarz, lider Stowarzyszenia Tratwa, autor licznych projektów edukacyjnych i animacyjnych związanych z muzyką tradycyjną. Inicjator powstania Wiejskich Klubów Tańca we wsiach Południowego Mazowsza. Od 2008 r. współpracuje z Knyszyńskim Ośrodkiem Kultury na rzecz restytucji tradycji wołoczebnych na Północnym Podlasiu.
Marek Szwajkowski - etnolog, w latach 2000-2004 wspòłpracował z Fundacją „Muzyka Kresów”, wspòłtworzył Podróżniczy Kolektyw Skrzypcowy, od trzynastu lat bierze udział w projektach i przedsięwzięciach Stowarzyszenia Tratwa związanych z kulturą ludową. Od 2007 r. współorganizował liczne wyprawy terenowe na Podlasie związane z tamtejszą tradycją śpiewaczą, których owocem jest powstanie m.in. Kompanii Konopielkowych, które na wzór pierwowzoru gromadzą się raz w roku w Wielkanocną Niedzielę i pieśniami wołoczebnymi opowiadają mitologiczne historie, a także dobrym życzeniem zapewniają w swoich wsiach i gospodarstwach dobrobyt na kolejny rok.
Paweł Zając - doktor religioznawstwa; autor publikacji z zakresu etnologii religii, religijności ludowej; organizator licznych badań terenowych (głównie obszar Rumunii i Ukrainy); współpracownik Stowarzyszenia „Tratwa”; od 2007 zaangażowany w program restytucji
tradycji wołoczebnych realizowany przez Knyszyński Ośrodek Kultury.
Robert Burdalski - od 10 lat doskonali warsztat pracy z głosem m.in. uczestnicząc w Międzynarodowej Letniej Szkole Muzyki Tradycyjnej organizowanej cyklicznie przez Fundację Muzyka Kresów z Lublina (do chwili obecnej 6 edycji szkoły). Poznał dogłębnie tradycje śpiewacze północnego Podlasia oraz lokalnych mistrzów śpiewu podczas osobistych poszukiwań, od 2009 r. kontynuowanych w ramach projektu „Serce Dzwonu” realizowanego przez Stowarzyszenie TRATWA, współfinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (więcej: www.sercedzwonu.pl, zakładka: Podlaskie Konsorcjum Konopielkowe). Współtworzył grupy wołoczebników podtrzymujących tradycję Konopielki. Ma doświadczenie w prowadzeniu warsztatów dla młodzieży z zakresu śpiewu tradycyjnego oraz gry na bębenku obręczowym i basach (projekt „Serce Dzwonu”, Festiwal "Oj wiosna ty wiosna", Tabor Domu Tańca w Becejłach, Międzynarodowa Letnia Szkoła Muzyki Tradycyjnej). Tworzy Kapelę Braci Zawiejoków.
www.sercedzwonu.pl/pkk_01.html
Aby wstąpić w szeregi wołoczebników trzeba zgłosić się do Knyszyńskiego Ośrodka Kultury (kok@knyszyn.pl, 085 72 79 997), wziąć udział w warsztatach...
Szczegółowych informacji udziela – Jadwiga Konopko tel. 679 780 111
Program skierowany jest do polskich instytucji zajmujących się kultywowaniem rodzimej tradycji muzycznej oraz artystów muzyków ludowych. Program nawiązuje do rozpowszechnionej w wielu krajach o rozwiniętej kulturze muzycznej, idei podtrzymywania lokalnych tradycji muzycznych, w tym tradycyjnych technik wykonawczych związanych z grą i ze śpiewem. Program polega na organizowaniu przez instytucje i organizacje społeczne warsztatów w trakcie których artyści muzycy ludowi przekazują umiejętności tradycyjnego wykonawstwa w zakresie gry na instrumentach i śpiewu.
www.knyszyn.pl