<<< wstecz .::.
Leśnicy na kombajny
28 listopada delegacja pracowników naszego nadleśnictwa skorzystała z zaproszenia leśników z Nadleśnictwa Żednia. Koledzy z Żedni zgodzili się gościć nas oraz udostępnić swoje obiekty i powierzchnie do przeprowadzenia szkolenia na temat maszynowego pozyskania drewna. Posiadają w tym względzie olbrzymie doświadczenie, gdyż od wielu lat pozyskują drewno przy wykorzystaniu leśnych maszyn wielooperacyjnych czyli harwesterów, nazywanych też przez niektórych kombajnami leśnymi.
Lasy Nadleśnictwa Żednia także wchodzą w skład Puszczy Knyszyńskiej, jednak warunki gospodarowania są nieco inne niż w Czarnej Białostockiej. Siedliska borowe zajmują tam ponad 65% powierzchni nadleśnictwa, zaś gatunki iglaste to 85 % całości zasobów drzewnych. Takie warunki umożliwiły, zaś szybko starzejące się drzewostany niejako wymusiły wprowadzenie do lasu harwesterów. Szkolenie rozpoczęło się w siedzibie Nadleśnictwa Żednia, gdzie pan Nadleśniczy Mirosław Sienkiewicz przedstawił nam prezentację na temat organizacji, warunków gospodarowania, wielkości zadań, wykonanych i planowanych inwestycji oraz innych informacji związanych z funkcjonowaniem nadleśnictwa. W terenie gospodarze zaprezentowali nam maszynowe pozyskanie drewna na powierzchni zrębowej i trzebieżowej. Omówili zasady przygotowania powierzchni oraz zasady prowadzenia prac. Była także chwila, aby porozmawiać przez moment z operatorem harwestera.
Poza głównym tematem szkolenia była także okazja, aby obejrzeć Zalew Siemianówka, szkółki Gorbacz i podyskutować na temat ochrony walorów przyrodniczych, turystyki na terenach leśnych oraz przyległych, zaśmiecania lasu oraz zwiedzić chłodnię do przechowywania sadzonek. Szkolenie zakończyło się wspólnym posiłkiem z gospodarzami, w trakcie którego gorąco dyskutowano na bieżące tematy związane z leśnictwem.
Spotkanie było niezwykle udane. Umaszynowienie prac przy pozyskaniu drewna to nieunikniona konieczność, więc zdobyta w Żedni wiedza oraz podpatrzone rozwiązania pomogą w stopniowym zwiększaniu udziału maszyn wielooperacyjnych w pozyskaniu drewna na terenie naszego nadleśnictwa. Bardzo dziękujemy panu Nadleśniczemu Sienkiewiczowi oraz pracownikom Nadleśnictwa Żednia za czas, który nam poświęcili, za ich niezwykłą gościnność oraz wiedzę i doświadczenie, którymi zechcieli się z nami podzielić.
www.lasy.com.pl/web/czarna_bialostocka.pl