<<< wstecz .::.

Zaproszenie na Wigilię Narodów

Po raz trzeci Ośrodek Kultury w Goniądzu organizuje Wigilię Narodów - obrzędowe spotkanie przedstawiające zwyczaje, pieśni, obrzędy i potrawy z okresu bożonarodzeniowego w wykonaniu mniejszości narodowych mieszkających na Podlasiu. W tym roku pragniemy zaprezentować piosenki, zwyczaje, święta i potrawy narodowości żydowskiej zamieszkującej z Polakami na Podlasiu od wieków, do czasów eksterminacji Żydów podczas II wojny światowej.

Już w tą niedzielę 2 grudnia 2012 r. będziemy gościć mieszkańców Podlasia pochodzenia żydowskiego oraz ich przyjaciół, artystów z Mińska na Białorusi przedstawiających program pn. „Przy szabatowych świecach”.

Na prośbę naszych gości przed Wigilią Narodów na goniądzkim kirkucie - cmentarzu żydowskim, odprawiony będzie o godz. 14.00 kadisz – krótka modlitwa za zmarłych pochodzenia żydowskiego, na którą serdecznie zapraszamy, aby była to modlitwa wielowyznaniowa w tej intencji. Będzie to historyczne wydarzenie odbywające się w Goniądzu po raz pierwszy od czasów II wojny i jedno z nielicznych na Podlasiu. Pragniemy, aby to wydarzenie było świadectwem naszej lokalnej kultury, a także dobrą lekcją tolerancji dla młodzieży, warta szerszej popularyzacji w regionie Podlasia, jak i w kraju.

O godz. 16.00 w sali widowiskowej rozpocznie się „Wieczór przy szabatowych świecach”. W programie tego wieczoru prezentowany będzie multimedialny pokaz obyczajów szabatowych i Święta Chanuka (Święto Światła przypadające w okresie Bożego Narodzenia) z nawiązaniem do historii Żydów zamieszkałych w naszym regionie. W drugiej części usłyszymy najpiękniejsze pieśni żydowskie przeplatane szmoncesami (dowcipami żydowskimi) w wykonaniu artystów z Białorusi i Białegostoku.

Na zakończenie zapraszamy wszystkich widzów na degustację potraw szabatowych.
Honorowy patronat nad imprezą objął Wojewoda Podlaski.
Serdecznie zapraszamy wszystkich na to niezwykłe spotkanie!

Impreza organizowana przy współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Kultury Żydowskiej w Białymstoku, współfinansowana przez Powiat Moniecki.


www.monki.pl