<<< wstecz .::.

Na rzecz społeczności powiatu


Rozmowa z prezesem Fundacji Rozwoju Powiatu Monieckiego - Arkadiuszem Studniarkiem.



K.P. Kilka miesięcy temu zakończyła się Pana kadencja Prezesa Fundacji na Rzecz Rozwoju Powiatu Monieckiego. Teraz zaczyna się nowa kadencja w nowej fundacji - Fundacji Rozwoju Powiatu Monieckiego.

A.S. W maju bieżącego roku zakończyła się 5-letnia kadencja Zarządu Fundacji na rzecz Rozwoju Powiatu Monieckiego. Od listopada rozpoczynamy działalność pod nowym szyldem, z nowymi wspaniałymi ludźmi i nowymi planami. Chociaż oczywiście nie wykluczamy kontynuacji starych, dobrych pomysłów.

K.P. Co udało się Panu zrobić w poprzedniej fundacji?

A.S. W ostatnich 5 latach udało mi się wspólnie z Zarządem zrealizować wiele cennych inicjatyw, do których można śmiało zaliczyć reaktywację i dwukrotne przeprowadzenie „Święta Ziemniaka”.
Spotkało się ono ze spontanicznym przyjęciem przez społeczeństwo Powiatu oraz przyjezdnych gości.
Po zmianach w starostwie Pani Starosta nie była jednak zainteresowana kontynuacją tej największej powiatowej imprezy - środki finansowe na kolejne reaktywowanie Święta znalazły się dopiero po zmianie władz fundacji.

Podobnie z kontynuacją znakomitego pomysłu, jakim była „Gala Przedsiębiorczości Powiatu Monieckiego”, na którą przyjeżdżało kilkuset uczestników z najwyższymi władzami samorządowymi i politycznymi Podlasia włącznie. Zwycięzcom Gali wręczano piękne statuetki Augusta - zaprojektowane specjalnie w hołdzie jednemu z najważniejszych władców XVI wiecznej Rzeczpospolitej Obojga Narodów, który w szczególności pokochał tereny obecnego Powiatu Monieckiego.
Zamierzamy w przyszłym roku zorganizować kolejną Galę - uważając, że trzeba wyróżnić, podziękować i uhonorować najbardziej prężnych przedsiębiorców - na których opiera się rozwój i pomyślność z naszego powiatu.

Zrealizowaliśmy również kilka świetnych projektów unijnych chociażby takich jak: "Smak tradycji - nowe horyzonty rozwoju obszarów wiejskich" (ok. 50 000 zł), „Powiat moniecki zaprasza na aktywny wypoczynek” (33 580,00 zł), „Produkt lokalny tradycyjny szansą na rozwój społeczności wiejskiej” (49 967,00 zł), „Świetlica środowiskowa w Goniądzu” (ponad 400 tys. zł).

Współuczestniczyliśmy w akcjach:
- współpracy z Bankiem Żywności na przekazanie gotowych artykułów spożywczych dla najuboższych, zorganizowanie pobytu w powiecie monieckim dzieciom i młodzieży polskiego pochodzenia z Białorusi (zaniechanej przez obecny, powołany przez Starostę Zarząd),
- organizacji FORÓW SAMORZĄDOWYCH POWIATU MONIECKIEGO, o różnorodnej, ale jak najbardziej aktualnej tematyce, z udziałem samorządowców z naszego powiatu, oraz najwyższych władz województwa,
- wspólnych akcjach z „Caritasem” (przy zbiórce żywności itp.).
Wspieraliśmy różne inicjatywy społeczne: Wiosenne Biegi Uliczne, Konkursy organizowane przez Komendę Powiatową Policji w Mońkach, imprezy organizowane przez Centrum Streetworkingu w Mońkach.
Współorganizowaliśmy „Nadbiebrzański Piknik Integracyjny w Dolistowie”, podpisaliśmy umowę partnerską z SP ZOZ w Mońkach w zakresie rehabilitacji dzieci i młodzieży z powiatu Monieckiego, poprzez indywidualną terapię schorzeń kręgosłupa.

Zorganizowaliśmy poza Świętem Ziemniaka i Galą Przedsiębiorczości, szereg warsztatów tematycznych, konkursy ekologiczne dla dzieci i młodzieży z powiatu monieckiego, dwukrotnie współorganizowaliśmy Galę Piłkarską "Piłkarskie Oskary Podlasia". Wspomagaliśmy osoby indywidualne w potrzebie w formie np. zakupu podręczników, stypendiów sportowych, porad itp.

Pozyskiwaliśmy środki finansowe z 1% podatku dochodowego przekazanego przez osoby fizyczne na rzecz organizacji porządku publicznego, ze środków unijnych, z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku, z darowizn.

K.P. Jak Pan ocenia czas spędzony w poprzedniej fundacji?

A.S. Na pewno nie były to lata stracone, osobiście jestem bogatszy o doświadczenia, które oczywiście wykorzystam w działalności obecnej fundacji.

K.P. Proszę powiedzieć o nabliższych planach nowej Fundacji.

A.S. Jesteśmy już po pierwszym posiedzeniu Zarządu, na którym wytyczyliśmy zakres pracy na najbliższe miesiące.
Na pewno będziemy organizowali spotkania „Koła historii i tradycji regionalnej”.
W przyszłym roku zamierzamy zorganizować konferencję historyczną z okazji 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.
Jeszcze w tym roku zorganizujemy spotkanie otwarte z Panem Jackiem Piorunkiem - Wicemarszałkiem Województwa Podlaskiego oraz ogłosimy konkurs fotograficzny dla młodzieży pod patronatem Wicemarszałka Mieczysława Baszko.
Będziemy pisali wnioski na tzw. projekty miękkie, wspierali rzeczowo najbardziej potrzebujących, współpracowali z innym stowarzyszeniami, instytucjami i samorządami oraz prowadzili wiele innych działań na rzecz społeczności powiatu monieckiego.

W ostatnim czasie zwiększa się liczba organizacji i stowarzyszeń, czy sądzi Pan, iż jest jeszcze miejsce na organizację tego typu na terenie Powiatu?

A.S. Potrzeba w naszym powiecie społecznych inicjatyw, dla których jest jeszcze szerokie pole do działania.
Nasza fundacja to nie instytucja, ale przede wszystkim ludzie, którzy postanowili zaangażować się w różnego rodzaju działania - poświęcając innym swój czas, pracę i energię.
Nie ograniczyliśmy się do wąskiego grona Zarządu - zgromadziliśmy wokół Fundacji również inne osoby, które jako sympatycy wspierać nas będą i zaangażują się w nasze projekty.

Jak Pan ma zamiar zdobywać środki finansowe na działalność fundacji?

A.S. Szczerze mówiąc, na pomoc finansową ze strony Starostwa niestety nie możemy liczyć, dlatego początkowo działania fundacji finansowane będą z „naszej kieszeni”, jak również dzięki zaangażowaniu ludzi dobrej woli.
W przyszłości planujemy ubiegać się o dofinansowanie projektów przez składanie wniosków pomocowych, stać się OPP (organizacją pożytku publicznego).
Wierzę że uda nam się pozyskać sponsorów, wejść w partnerstwo z innymi organizacjami samorządowymi i pozarządowymi. Chcemy udowodnić, że wkład własny i zaangażowanie - można przełożyć na realizację działań na rzecz naszej, lokalnej społeczności.

K.P. Kończąc rozmowę...

A.S. Kończąc naszą rozmowę, chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, których miałem przyjemność spotkać w ostatnich 5 latach na swojej drodze w czasie pracy w poprzedniej Fundacji.
W szczególności członkom Zarządu, którzy się „przewinęli” przez Fundację, oraz poprzedniej Radzie Nadzorczej, która została odwołana w dość zagadkowych, mało cywilizowanych okolicznościach.
Natomiast Zarządowi, oraz Radzie Nadzorczej Fundacji Rozwoju Powiatu Monieckiego życzę samych dobrych pomysłów, realizacji swoich życiowych pasji, kreatywności i nowych przedsięwzięć w służbie społeczności naszego powiatu.
Już wkrótce zapraszamy wszystkich na stronę internetową Fundacji.

Z Arkadiuszem Studniarkiem - prezesem Fundacji Rozwoju Powiatu Monieckiego
- rozmawiał Krzysztof Pochodowicz.