<<< wstecz .::.
3 pytania do...
Rozmowa z Mirosławem Bałakierem - Prezesem Zarządu BIOM Sp. z o.o. - odpowiedzialnej za realizację Biebrzańskiego Systemu Gospodarki Odpadami.
Czym jest Biebrzański System Gospodarki Odpadami i na jakim znajduje się obecnie etapie?
Biebrzański System Gospodarki Odpadami jest projektem realizowanym obecnie na terenie 19 gmin województwa podlaskiego będących członkami Związku Komunalnego Biebrza, leżących na terenie czterech powiatów: Augustowskiego (Miasto Augustów, gminy: Augustów, Bargłów Kościelny, Lipsk, Nowinka, Płaska i Sztabin). Monieckiego (gminy: Goniądz, Jaświły, Mońki i Trzcianne), Sokólskiego (Dąbrowa Białostocka, Janów, Korycin, Nowy Dwór i Suchowola) i Grajewskiego (Miasto Grajewo, gminy: Grajewo i Rajgród).
W ramach I etapu Biebrzańskiego Systemu Gospodarki Odpadami została zakończona inwestycja polegająca na wybudowaniu i wyposażeniu Zakładu Recyklingu w Dolistowie Starym.
Realizowany obecnie etap II projektu - to kontynuacja prowadzonych wcześniej działań, a jego założeniem jest ujednolicenie i standaryzacja gospodarki odpadami na terenie 19 gmin poprzez wprowadzenie zintegrowanego, regionalnego systemu gospodarki odpadami, spełniającego aktualne wymagania prawne.
Beneficjentem Projektu jest BIOM Spółka z o.o., która pozyskała na ten cel dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Zakres rzeczowy projektu ,,Biebrzańskiego Systemu Gospodarki Odpadami - etap II, to:
- budowa Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Koszarówce, Gmina Grajewo:
ZZO składa się z zaprojektowanych obiektów (istniejąca dokumentacja techniczna) oraz nowoprojektowanych obiektów i elementów technologicznych. Główne obiekty to:
składowisko balastu, sortownia i kompostownia.
- budowa 3 stacji przeładunkowych odpadów w Augustowie, Dąbrowie Białostockiej i Świerzbieniach (gm. Mońki.),
- rekultywacja 3 składowisk odpadów w Augustowie, Dąbrowie Białostockiej i Świerzbieniach (gmina Mońki),
- doposażenie składowiska odpadów w Dąbrowie Białostockiej oraz doposażenie Zakładu Recyklingu w Dolistowie Starym, Gmina Jaświły.
Okres realizacji całego projektu o wartości ponad 52 milionów złotych, to lata 2009-2013.
Jakie korzyści przyniesie realizacja BSGO?
Umowę o dofinansowanie Projektu ,,Biebrzański System Gospodarki Odpadami - etap II” podpisano w dniu 11 grudnia 2009 roku pomiędzy BIOM Sp. z o.o. a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.
Wdrożenie Biebrzański System Gospodarki Odpadami przyniesie szereg pozytywnych efektów zewnętrznych oraz przyczyni się do poprawy standardu życia mieszkańców.
Wpłynie na zmniejszenie stopy bezrobocia (42 nowe stanowisk pracy) i na jakość środowiska naturalnego, a tym samym poprawi pozycję województwa podlaskiego na tle innych regionów.
Zwiększy odzysk odpadów przynosząc oszczędności surowców naturalnych.
W wyniku realizacji planowanej inwestycji planuje się odzysk surowców naturalnych (tworzywa 932 Mg/rok, papier 1238 Mg/rok, metale 283 Mg/rok, szkło 898 Mg/rok) oraz zmniejszenie ilości składowanych odpadów - oszczędność miejsca na składowisku).
Obliczono, że na składowisko będzie trafiać o 17 tys. Mg/rok. odpadów mniej, co odpowiada ok. 0,4 ha powierzchni składowiska.
Również osady ściekowe po realizacji inwestycji będą kompostowane razem z odpadami zielonymi.
Czy w BSGO chodzi tylko o zbiórkę i przetwarzanie odpadów?
Nie tylko. Zakładamy poprawę stanu sanitarnego okolic składowisk odpadów, które są źródłem pożywienia dla gryzoni i insektów, mogących przyczyniać się do rozprzestrzeniania chorób zakaźnych. W ramach Projektu prowadzimy rekultywację 4 składowisk, a pozostałe 10 rekultywuje Związek Komunalny Biebrza. Po składowisk niewątpliwie zmniejszy się zagrożenie epidemiologiczne terenu, a ustabilizowanie (poprzez kompostowanie) odpadów biodegradowalnych stanowiących pożywienie dla ww. zwierząt ograniczy ich liczebność na składowisku w Koszarówce (jedne które będzie funkcjonowało od 2013 roku).
Po likwidacji składowisk tereny te staną się dostępne dla szerokiego grona mieszkańców i turystów, poprawiając warunki dla turystyki i rekreacji; przykładem jest obecnie rekultywowane w kierunku rekreacyjnym stare składowisko w Augustowie. Na jego terenie zostaną wybudowane stoki narciarsko-saneczkarskie oraz pole golfowe.
Dziękuję za rozmowę.
Więcej informacji o Biebrzańskim Systemie Gospodarki Odpadami na stronie:
www.projekt.biom-recykling.pl