<<< wstecz .::.

Kuszenie żubra

Już czwartą zimę Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku wspólnie z Towarzystwem Ochrony Siedlisk ProHabitat prowadzi akcję dokarmiania żubrów w Puszczy Knyszyńskiej. W tym roku zwierzęta otrzymają prawie 70 ton karmy, w tym sianokiszonkę, siano, buraki, marchew oraz specjalny granulat. Żubry ciężko jednak skłonić do tego, by zrezygnowały z rzepaku rolników z gmin Krynki i Szudziałowo.
Coroczne dokarmianie ma na celu ułatwienie przetrwania żubrom zimy oraz odciągnięcie ich od pól uprawnych położonych na obrzeżach Puszczy Knyszyńskiej - przypomina Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku na swojej stronie internetowej.
Ostatni żubr w Puszczy Knyszyńskiej padł w 1755 roku. Ssaki te trafiły ponownie do Puszczy w 1969 roku, kiedy to w okolicach Walił pojawił się samotny żubr – byk, zwany przez miejscowych Pustelnikiem, który prawdopodobnie przywędrował z Puszczy Białowieskiej. Kilka lat później do Puszczy Knyszyńskiej wypuszczono dwa byki, a następnie dołączyły do nich trzy krowy. Od tego momentu na terenie Puszczy Knyszyńskiej bytuje wolnościowe stado żubrów.
W 2011 roku na terenie Puszczy Knyszyńskiej żyło stado składające się z 94 osobników. Obecnie liczy ono ponad 120 osobników.
Mimo wysiłków specjalistów, żubry wolą "stołować się" na polach rzepaku. Corocznie RDOŚ wypłaca z tego tytułu odszkodowania rolnikom.

www.isokolka.eu