<<< wstecz .::.

Warsztat z wikliny 19-21.10.

Wiklina jest materiałem, z którego możemy zrobić wiele przedmiotów zarówno codziennego użytku, jak i tych pełniących funkcje ozdobne. Podczas warsztatu poznamy tajniki technik wikliniarskich.

Program warsztatu

- teoretyczne wprowadzenie do tematu (materiały, narzędzia, formy, przetwórstwo wikliny)

- podstawowe sploty używane w tradycyjnym plecionkarstwie

- wyplatanie tradycyjnych, charakterystycznych dla polskiej wsi wyrobów z wikliny

- wyplatanie mniejszych form artystycznych inspirowanych wyrobami tradycyjnymi z użyciem różnorodnych materiałów plecionkarskich

- przegląd przez trendy plecionkarskie na świecie

- warsztat ilustrowany materiałami z badań terenowych Stowarzyszenia Serfenta (filmy instruktażowe, dokumentalne, zdjęcia)

Prowadzenie Paulina Adamska-Malesza - członkini Stowarzyszenia Serfenta

Stowarzyszenie Serfenta od 2009 roku koordynuje cykl etnograficznych badań terenowych szlakiem plecionkarzy w Polsce i za granicą. Dotychczas udało im się dotrzeć do ponad 100 osób trudniących się wyplataniem, z których wiele to prawdziwi mistrzowie w swoim zawodzie. Przeważająca część z nich kontynuuje tradycje rodzinne, żyjąc w otoczeniu sprzętów i narzędzi używanych w ich rodzinach od pokoleń. Razem z nimi członkowie Stowarzyszenia brali udział w ścince wikliny z nadrzecznej plantacji, gotowaniu jej w przydomowych piecach, procesie okorowywania – także ręcznego, przy użyciu tak przedziwnych narzędzi jak np. kociewska „sztrypa”. Widzieli też jak wypala się leszczynę i następnie gnie ją w dłoniach, pozyskuje korzeń świerka, łyko i łubę drzewną, a także rogożynę. Poznali tajniki wyplatania przeróżnych wyrobów, zarówno tych tradycyjnych, jak i współczesnych, artystycznych. Korzystając z bogactwa doświadczeń zdobywanych wśród mistrzów rękodzieła, członkowie Stowarzyszenia opracowali koncepcję wyjątkowych warsztatów plecionkarskich.

W ramach zajęć uczestnicy będą mieli do dyspozycji wszystkie niezbędne materiały, narzędzia oraz fachową wiedzę instruktora.

Liczba miejsc - 12

Rozpoczynamy w piątek o godz. 16.00

Cena - 250 zł/os

W cenę warsztatu wliczony jest również koszt noclegu i wyżywienia. Prace wykonane podczas warsztatów pozostają własnością uczestnika.

Zapisy pod nr tel. 698519658

ZAPRASZAMY!!!!

http://www.czarnabialostocka.pl