<<< wstecz .::.

Z notatnika dyrektora domu kultury


Czy propagowanie kultury wysokiej na wsi ma jakiś sens? Czy w regionie (a takim jest Podlasie), który słynie z zamiłowania do muzyki disco polo można rozbudzić potrzeby kulturalne mieszkańców?
Dlaczego częstokroć ambitne koncerty zastępowane są przaśnym festynem z kiełbasą, piwem i gościem śpiewającym z dyskietki?

Odpowiedzi na te pytania musiałem znaleźć rozpoczynając pracę w Dobrzyniewie Dużym. Warto zaznaczyć, że w ośrodku tym od czasu odejścia legendarnego dyrektora, Antoniego Szałkowskiego (pisałem o nim w jednym z felietonów), nie zaaranżowano ani jednego wydarzenia tego rodzaju.
Odbywały się, co prawda, sporadycznie koncerty w świątyniach, lecz poza mieszkańcami danej parafii, nie miały one szerszego oddźwięku.

Moim zdaniem wnętrze kościoła jest idealnym miejscem na popularyzowanie kultury wysokiej. Przecież wyrosła ona na fundamencie chrześcijańskim. Większość najwybitniejszych dzieł naszego kręgu kulturowego inspirowana była właśnie tematyką religijną.
W dzisiejszych czasach wielu animatorów kultury jakby o tym zapomniało…
Mając to wszystko na uwadze w zeszłym roku powołaliśmy do życia Festiwal MYSTERIUM FIDEI (Tajemnica Wiary).
Prowadząc drogą najważniejszych wydarzeń roku liturgicznego staramy się ukazywać związaną z nimi kulturę w różnorodnych przejawach.
Na festiwal składają się koncerty, odczyty oraz inne wydarzenia artystyczne, wszystko to w okresie od Wielkiego Postu do oktawy Bożego Ciała.

Z okazji zakończenia ubiegłorocznej edycji Festiwalu zorganizowaliśmy Uroczyste Nieszpory Eucharystyczne w rycie Trydenckim. Było to niesamowite doświadczenie, ponieważ poza walorami artystycznymi wydarzenie to miało przejmujący wymiar duchowy.
Na miejsce koncertu wybraliśmy mały, uroczy kościółek w Kopisku, położony samym sercu Puszczy Knyszyńskiej. Dzięki pomocy anonimowego sponsora opublikowaliśmy nawet reprodukcję przedwojennego śpiewnika - „Msza Święta i Nieszpory” (1932 r.), tak aby każdy mógł wziąć czynny udział w śpiewach liturgicznych festiwalu.

W bieżącym roku drugą edycję Festiwalu MYSTERIUM FIDEI zakończyliśmy mocnym akcentem. Zaprosiliśmy renomowany zespół Ars Nova w towarzystwie wybitnej kurpiowskiej śpiewaczki ludowej - Apolonii Nowak.
Udało się połączyć dwa światy - muzyki ludowej i dawnej muzyki sakralnej - wszystko w najlepszym wydaniu!
W małych gminach nie jest łatwo organizować ambitne imprezy kulturalne, nie związane z wcześniej wspomnianą „kiełbasą” :).
Gdy czasem słyszę na boku: mieszkańcy naszej gminy nie mają wygórowanych potrzeb kulturalnych, od razu nasuwa mi się (retoryczne!) pytanie: czy w takim razie mają - jakiekolwiek?

Ależ oczywiście, że mają - odpowiadam - nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Trzeba tylko to dostrzec!
Sukces festiwalu MYSTERIUM FIDEI dowodzi, że warto robić imprezy ambitniejsze i wbrew obiegowym opiniom spotykają się one z bardzo ciepłym przyjęciem odbiorców …
A swoją drogą menedżerowie kultury - w całej Polsce! - powinni rozbudzać w swoich kręgach oddziaływania potrzebę obcowania z kulturą wysoką.
Nawet jeśli z początku wydaje się, że „nikt tego nie kupi”, to teraz, mogę Was zapewniać - kupi z całą pewnością! Warto zaryzykować. Ludzie w miejscowościach, nawet na końcu świata :) dobrze wiedzą, co w kulturze jest dobre!

Krzysztof Stawnicki

www.facebook.com/stawnicki